[návod]
Jak vyměnit display na HUAWEI ASCEND P6


Ahoj, myslel jsem, že budu psát jen o software, ale ne, napíšu i o hardware.

Díky své chronické nešikovnosti jsem si rozbil krycí sklo od svého mobilu a asi bych to nijak víc neřešil, kdyby jsem mobilem nezavadil o stůl a nevyrobil si na něm barevného pavouka.

Proč takový návod vůbec píšu?

Protože ani nejlepší video na youtube nevysvětlí, co dělat když nemáte doma horkovzdužnou pistoli a pořadí operací na něm tak nějak neodpovídá realitě. Doporučuji se na takové video podívat, abyste viděli, co vás čeká a rozhodli se, zda výměnu podstoupit osobně nebo ji raději někomu svěřit.

Sám jsem provedl opravu podle tohoto videa. Doporučuji si jej prohlédnout a používat jeho pasáže v kombinaci s tímto návodem.

Příprava

Nejprve co vlastně k takové výměně bude potřeba:

  • nový display
  • stará platební karta
  • malý křížový šroubovák (dobře poslouží i ostrá špička nože)
  • malý osrý nůž se špičkou
  • lámací nůž
  • fén (nebo ta horkovzdušná pistole)
  • oboustranná lepící páska typu žvýkačka
  • vatová tyčinka do uší
  • krabička na odkládání součástek

Nový display si sežeňte od kámoše, co jezdí do Číny nebo si ho nechte poslat z Číny nebo si sežeňte někoho, kdo vám ho z Číny objedná, a nebo ho prostě dojděte koupit do náhradních dílů. Počítejte s tím, že oprava v oficiálním servise vás vyjde 2x tolik, co koupě samotného displaye.

Ono to nakonec jde i bez teplého vzduchu, ale blbě. Oboustranou lepící pásku koupíte ve větším papírnictví, v kutílkovi, v elektrikářství. Je to přesně ten typ, kterým je přilepen protikradoucí proužek na čokoládě v Kauflandu. Dá se sehnat i pouhých několik milimetrů široká, a takovou přesně chceme.

Ze staré kreditky uřízeme asi centimetr široký proužek. Lámacím nožem jednu z krátých stran sebrousíme, aby byla ostrá (ne špičatá).

Cesta dovnitř

V nezaprášeném uklizeném prostředí, kde nefouká vítr, nahřejeme fenem spodní plastovou část mobilu. Plastikovou pomůckou vycvakneme zezadu plastový díl. Jde to ztuha, ale nakonec povolí, taktéž zepředu a stáhneme.

Teď je na řadě zadní kryt. Ten jde fakt blbě. Nejprve je potřeba ho stlačit asi o 2mm dolů a pak, opět pomocí plastové pomůcky, od horních rohů vycvakávat. Plech je pevný, přesto musíte zachovat opatrnost, abyste jej neohnuli. Zatlačit dolů jse tak, že se zapřeme o kryt palci v horní a spodí čísti zadního krytu a stlačíme dolů.

Kryt máme dole.

Odšroubujeme šroubky chránící napájení základní desky a propojení k displayi. Odstraníme stínění. Dejte si je do krabičky, šroubky jsou stejné. Ten silnější flexikabel (ten k displayi) odřízneme.

A teď přichází ta zábavná část

Display je přilepený právě tou "žvýkačkou" konkrétně po obvodu a v celé ploše nad displayem. Drží to kurevsky dobře. Během sundavání z toho padá skleněný prach, takže je dobré to nerozebírat nad kobercem.

Nahříváme si display, aby se uvolnilo lepidlo. Osrý nůž opatrně zařízneme v po pravé straně displaye a zapáčíme. Tento postup opakujeme i po dél levé a spodní části, abychom je uvolnily. Ve finále nahříváme vrchní část, a pokud to jde, v celku nebo po co největších kusech odlupujeme střepy plastikovou pomůckou.

Sám jsem drobné střepy vyndaval asi dvě hodiny.

Mezi střepy si nezapomeňte vyndat kryt horního repráčku. Dost by vám chyběl.

Teď je potřeba povrch dokonale očistit. Podle videa bych měl použít líh, podle mě je to lepší bez něj. Plastiková pomůcka nám bude opět užitečná, pomocí ní seškrábeme (nebo spíš srolujeme a odtrhneme) zbytky lepidla. Je po celém obvodu a je potřeba být extrémně pečlivý.

Naposledy ostrým rohem plastikové pomůcky obtáhneme obvod, a vlhkým koncem tyčinky do uší vytřeme dočista telefon.

Cesta ven

Tenkou oboustrannou lepící pásku nalepíme (tak ať lepí zatím jen dovnitř) po pobvodu a proužek dáme ještě pod repráček. Nevadí, když bude přesahovat po stranách i dovnitř. Zatím vrchní vrstvu neodlupujeme.

S novým displayem je ta potíž, že nemůžeme odříznout flexa kabel, a ani nejde prostrčit malou dirkou na onen flexa kabel. Tady přichází fígl. Přehněte našikmo flexa a s trochou trpělivosti (o dost méně než u vyndavání střepů) ho prostrčte. Je dobré dát si pozor na jeho správné natočení, pokud ho dáte obráceně, budete muset postup opakovat.

No a teď přichází jeden z nejočekávanejších kroků instalace nového displaye - upevnění displeye! Sloupněte všechny části samolepky, aby se odkryla lepící část. Vložte do skla kryt na repráček a od shora nalepte. Umístěte display napoprvé, jeho přelepování způsobí, že zůstane o kousek vystouplý. Nebojte se na okraje skla přitlačit.

Zapojte flexa od displye a flexa od napájení. Zkuste si zapnout telefon.

Huh! Funguje, no to se mi ulevilo. Nerad bych, aby si někdo podle návodu zničil telefon

Do vypnutého telefonu vraťte všechno, co do něj patří a zavřete a zacvakněte

Pokud je display stále trochu vystouplý, nechte ho přes noc zatížený.