FarCry 3
Musím se přiznat, že když vyšel první a druhý díl tohoto tituly, žádným zvláštním způsobem mě to nenadchlo. Zkrátka prostě jen další střílečka (mimoto na mém ntb se ani první dva díly nedaly pustit na vysoké dataily, což zcela jistě přispělo.
Nutno však říci, že to neplatí u třetího dílu této série. Při prvním spuštění mě zaujala zcela dokonalá grafika (vím, že tohle v recenzích čteme každou chvíli, říkalo se to o San Andreas, říkalo se to o Half Life 2, říkalo se to o GTA IV, prohlašuje se to o zatím nevydaném GTA V) a proto jsem hned začal hrát.
Na počátku shlédneme hodně dlouhé úvodní video, kde vidíme partu zazobanejch kamarádů, co si místo usrkávání mojita brčkem v poklidným stínu slunečníku vyrazila na trip letadlem k rajským ostrovům kdesi daleko. Prázdninový tripík se změní v noční můru, když mládež nahopsá k ostrovu a dole je čeká překvapení v podobě rebelujících týpků v červeným, kteří ovládají většinu ostrova.
Co vám tedy zbyde jinýho, než na věznitele zahrát menší divadýlko a utýct se zajetím i za cenu toho, že kámoše střelej do krku a vy už dopředu víte, že zběsilým mačkáním mezerníku mu asi moc stejně nepomůže a on tam zdechne. Úvodní hra pro vás naoko nedopadne stejně moc dobře a vy spadnete do divoký řeky z asi kilometrový výšky, ok, to bychom měli. Aby to nebylo všechno tak černý, zachrání vám z vody černej potetovanej týpek ve srandovní košili a s rozkošným přízvukem.
Sdělí vám, že tetováním, který má na sobě se prokazují jeho schopnosti a čím víc jich má, tím je silnější. Tahle myšlenka vás provází celou hrou- za XP, které získáváte zabíjením nepřátel, či postupem ve hře, si můžete vybrat v jedné ze tří skupin určitou schopnost. Při "koupení" této schopnosti se vám na ruce objeví příslušné tetování. Ty to schopnosti vám pak samozřejmě dost zjednodušují hru samotnou.
Během hry tedy hledáte svý poztrácený kámoše. Některý najdete neporušený, některý použitý a jiný mrtvý, ale najdete.
Jak si tak jezdíte po ostrově, všude jsou nepřátelský tábory rudejch Vaasů (hlavní bosík s jizvičkou přes čuňu se jmenuje Vaas) a právě ty jsem si užíval nejvíc. Jejich zabráním přidáte tábor pod nadvládu Rakyatů a zajištujete tím bezpečnost ostrova bez strachu, že po cestě budou štrádovat červený enpécéčka, co byste museli přejíždět, popřípadě vybíjet. Způsobů, jak zabrat osadu je samozřejmě víc, ale mně se víc než snajpování lidí z dálky vyplatilo najet před hlavní bránu s jeeepm s kulometem vzadu a zdvořile tak zaťukat, jestli je někdo doma.
Po ostrově můžete samozřejmě drandit kupou dopravních prostředků, od rogala, až po buginu, či již zmiňované jeepy s kulometem (zkrátka nic, do čeho byste bezpečně mohli uložit na zadní sedačku dítě).
Jak postupujete hrou, čím víc střílíte nenávistnejch přihnědlejch ksichtů, tím víc máte respektu u svého kmene a tím větší důvěru ve vás vkládají. Během hraní poznáváte samozřejmě celou řadu postav. Je zde pár bosů, které musíte během hry zabít. Jejich zabití je pak velice zajímavým článkem hry- celá zabíjačková sekvence je postavena na tripu z omamný látky co vám dají lidi z vašeho kmene, takže zkrátka spousta barviček, škaredejch obličejíčků, LSD hadr.
Na konci hry, po shromáždění přátel, zabití bosů máte na výběr dvě varianty- zabít vaši přítelkyni a zůstat s exotickou kočkou nebo přítelkyni nezabít a odjet z ostrova (ani jedna varianta přitom není šťastná, pokud zabijete svojí přítelkyni, chvíli to vypadá že budete s exotickou kočkou žít štastně na věky, ale ta vás jen při rituálu nechá zplodit dítě a zabije vás, v opačném případě zachráníte přítelkyni a kočku zabije srandovni týpek, kterýho jsem popisoval na začátku...zkrátka a dobře, žádnej happy ending).
Zkrátka a dobře, hratelnost je skvělá a čekají vás hodiny a hodiny zábavy, ať už při hraní příběhové linie, nebo při objevování mapy, hledání ztracených dopisů z války a relikvii či nájemném zabíjení zvířat a lidí. Tak či onak, hru hodnotím na 110%, pro ty, kterým se nelíbí tak vysoké procento mám v záloze 11* z 10.
Brumlič 2013-05-18